Lefkoşa Uyku Labaratuarı

Lefkoşa Uyku Labaratuarı

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Akansoy, Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu vasıtasıyla yaptığı açıklamada, uyku apnesinin önlem alınmadığı takdirde ölüme neden olabilecek bir hastalık olduğunu, birçok kişinin de bu hastalığa sahip olduğu bilincinde olmadığını kaydedildi.
Laboratuarın, uykuda nefes durması probleminun takibi ve giderilmesi için olduğunu belirten Akansoy, Uyku Laboratuarı’nın kurulmasıyla iki aydır sevklerin durdurulduğunu da kaydetti.
Uyku Laboratuarı’nın hastanın uyku hakkında kaydedilebilir bütün verilerinin bilgisayara kaydedildiği ve hastanın gece boyu izlendiği bir oda olduğunu ifade eden Akansoy, “Hasta almaya ve etkin sonuçlar elde etmeye başladık” dedi.
Eşlerin ve yakınların nefes durmasını izlemeleri, sabah baş ağrıları ve gündüz aşırı uyku ihtiyacı, hastalarımızda sık rastlanan şikayetler olduğunu kaydeden Akansoy, “Uykuda nefes durmasının, hafif, orta ve ağır olanı vardır. Şimdi biz bu laboratuarla, hastanın hangi şiddette nefes durması var ve şiddeti nedir onu göreceğiz” dedi.
Uyku apnesinin belirtilerini hastanın kendisinin fark edebilmesinin son derece zor olduğunu, hastanın genelde uykudaki normal olmayan durumlardan, eşi ya da yakınlarının fark etmesiyle haberdar olduğunu ifade eden Akansoy, alkol alanlarda, sigara içenlerde, aşırı kilolularda, alt çenede anatomik problem gösterenlerde, boynu kısa olanlarda, ensesi kalın olanlarda, bademcikleri büyük, burnu tıkalı, ufak dili uzun olanlarda, uyku apnesi görülme riskinin daha yüksek olduğunu ifade etti.
Akansoy, hastalığın zamanında tedavi edilemezse kalp krizi, düzensiz kalp atışları gibi problemlera yol açabileceğini de ekledi.
ÜÇ ÇEŞİT UYKU APNESİ
Tıkayıcı tarzda olan, merkezi yani beyindeki solunum merkezine bağlı olan ve bu ikisinin karışımı olmak suretiyle üç çeşit uyku apnesi bulunduğunu belirten Akansoy, uyku testi ile değerlendirilen hastaların gerek duyulduğu hallerde kulak burun boğaz hekimi tarafından ve nörolog tarafından muayene edilmesinin ve uygulanacak tedavinin ortak belirlenmesinin oldukça önemli olduğunu aktardı.
Akansoy, çoğu uyku apnesi vakalarının tedavisinde, hastanın uyku sırasındaki solunumuna yardım eden cihazlar kullanıldığını açıkladı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*