Devlet Hastanesinde bir ilk !

Devlet Hastanesinde bir ilk !

Dr Burhan Nalbantoğlu hastanesi bir ilke imza atarak ”Skolyoz” adı verilen ameliyatın gerçekleştiğini belirtti. Artık bu ve buna benzer vakaların yurt dışına sevkinin kalktığını dile getirdi. Dr Burhan Nalbantoğlu Hastanesi Başhekim yardımcısı olan Cenk Soydan, ortopedi servisinde yatmakta olan bir hastanın 13 Kasım’da gerçekleştirilen skolyoz ameliyatı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sağlık servislerinde bir tedaviye daha ilk kez olarak başlanıldığını dile getirdi.

Cenk Soydan bu ameliyatın Dr Burhan Nalbantoğlu hastanesinde ilk kez gerçekleştiğini belirterek, bu sayede artık bu ve buna benzer vakaların yurt dışına sevkinin gerçekleşmeyeceğini dile getirdi. Hastane bir ilke daha imza atarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde sağlık alanında büyük gelişmeler katedildiğini ve kat edilmeye başlanacağını gösterdi. Yurt dışına gönderilen hastaların artık otellerde bekleme yapmayacaklarını bu zorunluluğu ortadan kaldırdıklarını ve hastaları da ekstra bir maddi külfetin içerisinden almış olduklarını söyledi. Dr Cenk Soydan yapmış olduğu yazılı açıklama ile Mısra Asilsoy isimli 17 yaşındaki hastanın gerçekleştirilen başarılı operasyon sonrasında sağlığına tam anlamıyla kavuştuğunu ifade etti. Mısra Asilsoy isimli hasta yapılan ameliyat sonrasındaki süreçte tam olarak sağlığının düzeldiğini söyledi.

Dr Cenk Soydan ise gerçekleştirilen ameliyat ile ilgili şu bilgilere değindi. ” Hastamızda açıklığı sağ tarafa bakan ve 42 derece iatreojenik skolyoz mevcuttu. Prof Dr. Yetkin Söyüncü (Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi) eşliğinde 13.10.2017 tarihinde hastanemizde ki ortopedi servisindeki uzman doktorlarımız tarafından ameliyat gerçekleştirildi. Ameliyat sırasında ”Nöromonitorizasyon eşliğinde deformite düzeltme çalışması da yapıldı ayrıca posterior enstrumentasyon ve füzyon çalışmaları  da yapılmıştır dedi. Ameliyat sonrasında birinci günde ise önce yatak kenarına oturtulmuş ve hasta takiben korsesiz olarak yürtülmüştür dedi. Ameliyatın ardından geçen beş günde hastamız büyük bir ilerleme kaydetmiş ve beşinci günde de taburcu edilerek hastanemizden ayrılmıştır dedi. Hastanın düzenli olarak kontrollere geldiğini belirten Soydan, hastanın üçüncü haftada ise problemsiz olarak okuluna başladığını belirtti.

Dr Soydan Yapmış olduğu açıklamada gerek ortopedi bölümümüz için gerekse hastane idaresi olarak bu vakadan alınan sonuç bizleri hayli memnun etmiştir. Bundan sonra bu ve benzeri vakaları hastanemizde yapmaya özen göstereceğiz dedi. Kıbrıs ta da son zamanlarda büyük gelişim gösteren sağlık sektörü, hızlı bir şekilde ilerlemeye devam ediyor. Yurt dışına gönderilen hastalar artık hastanemizlerde ki uzman hekimlerce başarılı ameliyatlarla ayağa kaldırılıyor. Gerek doktor yetkinliği gerek hastane olanakları artık bu vakaları kaldırabilecek yetilere sahip. Kıbrıs’ta bu tür ameliyatların yapılması hastalar açısından hem maddi hem manevi bir çok külfeti de ortadan kaldırdı. Hastalar ise yeni başlayan bu ameliyat sonrasında, aynı sıkıntıyı yaşayan başka hastaları hastaneye yönlendirmeye yurt dışına gitmemeleri konusunda uyarmaya başladı ve ameliyatın adamızda gerçekleşmesinden yana duydukları mutlulukları dile getirdi. Hastane ekibine ve doktorlarına tebrik mesajımızı iletiyor, hastaya da geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*